1. Ana Sayfa
  2. Film

12 YEARS A SLAVE (2013)- 12 YILLIK ESARET

12 YEARS A SLAVE (2013)- 12 YILLIK ESARET
12 YEARS A SLAVE (2013)- 12 YILLIK ESARET

Steve McQueen yönetmenliğinde çekilen 12 Yıllık Esaret filmi, 1841 Solomon Northup’ın kaçırılıp, köle olarak satılmasını ve bu andan itibaren verdiği özgürlük mücadelesini konu alan 12 Yıllık Esaret, tam bu on iki yıllık dönem anlatıyor. 

Film genel olarak Solomon’un kölelik dönemine odaklandığı için önceki hayatına dair detayları kısa kesitler halinde izleyebiliyoruz. Nitekim bu esaret altında geçen on iki yıllık süreç birbirinden trajik olaylarla geçerken ana karakter üzerinden değil bunu yaşatanlar ve bu sistemin bir parçası olanlar üzerinden anlatılmaktadır. Dönemi anlamak için iyi bir seçim olsa gerek. Kendisini ilk satın alan Ford’un (Benedict Cumberbatch) dönemin koşullarına göre daha anlayışlı olsa da kendisinin de sistemin bir savunucu olarak karşımıza çıkıyor. Ford’un, Solomon’u satmasıyla bu sisteme inanan, onun için yaşayan ve kendinde bunu hak gören Edwin Epps (Michael Fassbender) karakteri ile tanışıyoruz. Solomon içinde yaşadığı özgür hayattan kölelik yaşamı boyunca acıyı, şiddeti, hakareti ve küçük düşürülmeyi sonuna kadar yaşayacak ve eski hayatını geri kazanmanın yolarını arayacak.

12 YEARS A SLAVE (2013)- 12 YILLIK ESARET

Filmin en çok eleştirilen yönlerinden biri işkence sahneleriydi. Film bu konuda doğru bir yerde duruyor. Solomon’un asılarak işkence gördüğü sahne duygu sömürüsünden uzak olması gerektiği kadar gerçek duyguyu yansıtan çekimler olmuş. Gerçek olaylara dayanan, özellikle kölelik gibi insanlık dışı uygulamaların aktarılmasında ince bir çizgi vardır ki, McQueen bunu başarmışa benziyor. 

Dünya sinemalarında özellikle Hollywood filmlerinde kölelik, sıkça işlenen konular arasında yer almaktadır. Dünya tarihinin kara lekesi olan kölelik konusu 12 Yıllık Esaret filminde de çok iyi işlenmiş.

12 Yıllık Esaret izledikten sonra uzun süre aklınızdan çıkmayacak tarzda kült bir film.

Süre: 134 dk.

Tür: Dram, Biyografi

IMDb: 8.1

Fragmanını alta bırakıyorum :)

İlginizi Çekebilir
JOKER (2019)

Yorum Yap