1. Ana Sayfa
  2. Film

1917 (2019)

1917 (2019)
1917 (2019)

İngiliz yönetmen, yapımcı ve senarist Sam Mendes’in yazıp yönettiği 1917; bir savaş filmidir. I. Dünya Savaşı sırasında, önemli bir mesajı iletmek için görevlendirilen iki İngiliz askerin başından geçenler anlatılır.  

1.Dünya Savaşı sırasında iki İngiliz askerinin yerine getirilmesi zor bir görev verilir. Görevleri, en kısa sürede düşman hattını geçerek askerlerin ölümünü engellemek için mesajı iletmek olacaktır. Mesaj; saldırı hazırlığında olan İngilizler tuzağa düşürülecek planı anlar ve karşı tarafa bu planın anlatılması için, telefon hatlarında ki kesinti sebebiyle görevi Onbaşı Blake ve Onbaşı Schofield üstlenir. Gidecekleri alayda Blake’nin abisi de yer alıyordur. Bu onun için hem vatan hem de duygusal sebepler doğuruyor. Bu iki asker yola çıkarlar ve bir çiftlik evine varırlar. Burada saldırıya uğrayan Blake hayatını kaybeder. Schofield, göreve tek başına devam eder ve bu görev onun için daha da önemli olmuştur. Zorlu bir yolculuktan sonra hedefe ulaşır. Alayı bulup zor da olsa saldırıyı Albay’a söyler. Son olarak Blake’nin abisini bulan Schofield, duygusal konuşmalar yapar ve film burda son bulur. 

1917 (2019)

Teknik açıdan filmin akışını bozmamak için tek plan da çekilen film teknik açıdan da göz dolduruyor. Sahneler ses efektleriyle birleşince muazzam bir görsel şölen ortaya çıkmış. Bir de filmin konusu ve duygusallığını göz önünde tutarsak uzun yıllar konuşulacak kült filmlerden sayabiliriz. Savaş güzellemesi yapmadan gerçekçi, savaşın karanlık yüzünü ve insanlık dışı hallerini objektif anlatan nadir filmlerden.

3 Oscar ödülü alan etkileyici bir savaş filmi. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.

Süre: 119 dk.

Tür: Dram, Savaş

IMDb: 8.3

Fragmanını brakıyorum :)

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap