1. Ana Sayfa
  2. Film

JOKER (2019)

JOKER (2019)
JOKER (2019)

Todd Phillips’in yönetmen koltuğunda oturduğu film, Batman serisinden bildiğimiz DC Comics yaratımı, New York ile Chicago’ya benzeyen kurgusal şehir Gotham’daki çöp grevi ve bu yüzden çoğalan dev fareler, tırmanan fakirlik yani karanlık bir sahne ile başlıyor. Filmin başında oyunculuğuyla bizi kendine hayran bırakan Joaquin Phoenix’in yeniden hayat verdiği Joker karakterinin ayna karşısındaki hastalıklı kahkahasını izliyoruz. Aşırı makyajlı yüzü, bu karakterin gülüşünün zamanla daha histerik bir hal alıyor.

Joker, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hikayesiyle başlıyor. Toplum tarafından dışlanan bir adam, hayatta yapayalnızdır. Hayatını sürekli, anlamlandırmaya çalışan Arthur, yaşamını taktığı iki maske ile geçirir. Gündüzleri, geçimini sağlamak için palyaço maskesini takar, geceleri ise bambaşka bir adam. Babasız büyüyen Arthur’u en yakın arkadaşı olan annesi Happy adıyla çağırır. Bu lakap, Arthur’un içindeki acıyı gizlemesine yardımcı olur. Ancak maruz kaldığı zorbalıklar, onun gitgide topluma aykırı bir adam haline gelmesine neden olur. Yavaş yavaş psikolojik olarak çıkmaza girer. Bir süre sonra kendisini Gotham Şehri’nde suç ve kaosun içinde bulur. Arthur, zamanla kendi kimliğinden uzaklaşarak Joker karakterinde kendini bulur.

JOKER (2019)

Günümüz anti kahramanı olan Joker Batman’a kıyaslandığında tamamen motivasyonsuz ve anarşik olmasıdır. Eğer Batman kontrol ve düzeni temsil ediyorsa, Joker kaosu vadediyor.  

Zenginlerin her geçen gün daha da zenginleştiği, fakirlerin de fakirleştiği gelir dengesizliği yüzünden suç ve depresyon dolu Gotham’ın ortasında bir komedi yıldızı olmayı hayal eden palyaço Arthur Fleck (Jouquin Phoenix) herkesin ona kötü davranmasından yakınan ve gülüşünü kontrol edemeyen akli ve nörolojik hastalıklarla uğraşmaktadır. Aniden şiddetten haz almaya ve kendini ifade etme biçimi olarak seçmeye başlayan Arthur yeni bir yaşam isteği vardır artık.

Toplum için ne kadar tehlikeli olarak eleştirilse de Joker en azından Hollywood’un 70’lerdeki sinemasına selam gönderen süper kahraman, kötü adam hikayesine yeni bir soluk getiren başarılı bir film.


Süre: 122 dk.

Tür: Dram, Aksiyon, Suç

İMDb: 8.4

Fragmanını alta bırakıyorum :)

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap