1. Ana Sayfa
  2. Film

PARASİTE (2019)- PARAZİT

PARASİTE (2019)- PARAZİT
PARASİTE (2019)- PARAZİT

Park Ailesi; atadan gelen servete sahip. Diğer yanda ise Kim Ailesi, pratik zeka bakımından zengin ama parasal hiçbir zenginliğe sahip değil. Şans, birbirinden hem maddi hem de kültürel olarak farklı olan bu iki farklı aileyi bir şekilde bir araya getir. Kim ailesi bu fırsatı kaçırmamak için ellerinden geleni yaparlar.

PARASİTE (2019)- PARAZİT

Bong Joon-ho yönetmenliğini yaptığı Parasite filminde konu edinen iki aile üzerinden öncelikle harika bir senaryo ve kurgu detayı ortaya koyuyor. İki ailenin tezatlıklarından ilham alan film, aile olma kavramının detaylarını da çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor. Parazit, kelime anlamıyla bir canlıya bağımlı olarak yaşayabilen ve üzerinde yaşadığı canlıya zarar da verebilen organizmalara deniyor. Fakirlikle sınanan Kim ailesi yaşadıkları mahalle, ev ve evin dışında gelişen olaylar nedeniyle parazit tanımlamasını haediyor denilebilir. Park ailesi ise yaşadıkları doğal zenginlikle birilerini sırtlarında taşıyan insanlar olarak düşünlebilir. 

Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim çocukları, öğretmen ve sözde sanat terapisti görevleriyle kendilerini Park ailesinin evine çabucak yerleştirir. İşin içine kıvrak zekalarıyla anne ve babalarını da dahil ederek adeta evi ele geçirirler. Kim’ler “vazgeçilmez” lüks hizmetler sunarken, Parklar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine kaybetmektedir. Ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşır. Asalak bir misafir Kim ailesinin yeni keşfettikleri konforlu yaşam tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir mücadeleye girerler. 

Film 72. Cannes Film Festivali’nde oy birliğiyle Altın Palmiye ödülünü kazandı. Bunun yanı sıra Oscar, Altın Küre ve Bafta gibi uluslararası alanda pek çok ödül alan Kore filmi başarısını kanıtlamışa benziyor. İzlemeye değer filmlerden.

Süre: 132 dk.

Tür: Gerilim

İMDb: 8.6

Fragmanını alta bırakıyorum :)

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap